A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Студениківський інклюзивно-ресурсний центр
Київська область, Переяслав-Хмельницький район, с. Студеники

Вчитель-реабілітолог

методичні поради реабілітолога

Профілактика плоскостопості

У профілактику плоскостопості входить і носіння правильно підібраного взуття: з каблучком 5-8 мм, пружною устілкою, міцним задником. Тапочки і кеди з плоскою підошвою сприяють плоскостопості. Попереджати плоскостопість треба з раннього дитинства. Для цього 2-3 рази на день пропонуйте дітям спеціальні вправи для стоп. Дуже корисна ходьба босоніж по землі, піску, плоскому камінню, воді, по корінню дерев, лазіння босоніж по шведській стінці.

Вправи для профілактики плоскостопості

 Вправа № 1

Сидячи на стільчику, дитина катає по черзі одною і іншою ногою маленький м'ячик по підлозі протягом 2 - 5 хвилин. Добре буде, якщо на м'ячику є невеликі м'які шипи. Вони прекрасно масажують м'язи стопи.

 Вправа № 2

Корисним буде для дитини підйом вгору на носочках. Для цього можна в кімнаті влаштувати імпровізований схил. На маленьку табуретку покласти пружний шматок дошки шириною близько 30 см і довжиною 1,5 м.

Притримуючи дошку, дати можливість походити по ній малюкові  5 хвилин, поступово збільшувати час вправи до 15 хвилин.

 Вправа № 3

Біля стільчика на підлогу поставити гімнастичну палицю. Нехай дитина стане ніжками на неї і, дотримуючись за спинку стільця, присідає 5 - 10 разів.

 Вправа № 4

На підлогу поставити гімнастичну палицю. Ходити по ній в одну й іншу сторону по 15 разів. Руки при цьому тримати слід піднятими, це врівноважує руху малюка.

 Вправа № 5

Протягом 1 - 3 хвилин ходити по колу, стаючи на носочки. При цьому руки слід тримати на поясі. Ноги повинні бути прямими, при кроці їх не згинати.

 Вправа № 6

Протягом 5 хвилин дитина ходить по колу, при цьому спиратися він повинен на зовнішні сторони стоп. Така хода нагадує ходу ведмедя. Напевно маляті буде цікаво побути клишоногим ведмедиком протягом декількох хвилин.

Чинники порушення постави

Набуті порушення постави у дітей зумовлені такими чинниками:

  • нераціональне харчування;
  • недостатній рівень загальної рухової активності дітей та відсутність у сучасному способі життя навантажень;
  • неврахування спеціальних фізичних вправ для профілактичного зміцнення хребта і корсетних м'язів при організації фізичного тренування дитини вдома й у дитячому садку;
  • сидіння дитини у травмонебезпечному пасивному положенні понад 10-20 хвилин;
  • дитячі пустощі, що можуть стати причиною травм: стрибки з висоти, що перевищує зріст дитини, стрибки з приземленням на одну ногу, значні прогини хребта, піднімання дітьми одне одного, піднімання важких речей.

Пам’ятка щодо діагностики порушень постави

Дуже важливо уважно стежити за поставою дитини, щоб завчасно попередити будь-які відхилення. Порушення постави можна визначити самостійно в домашніх умовах (дитина має бути в трусиках, босоніж; освітлення у приміщенні має бути достатнім, огляд слід робити з відстані 3- 4 метрів), оглянувши дитину в декількох позиціях.

Позиція № 1. Дитина стоїть прямо з опущеними руками вздовж тулуба спиною до вас. Ознаки здорової постави:

  • плечі дитини – на одному рівні;
  • кути лопаток – симетричні;
  • лінії овалів тіла (шиї, талії, грудної клітки) – симетричні;
  • тазові кістки сідничні складки – на одному рівні;
  • хребет – рівний.

Позиція № 2. Дитина повільно нахиляє голову і поступово згинається, опускаючи руки до підлоги. Ознаки здорової постави:

  • симетрія тіла під час нахилів не порушується;
  • ділянки спини з посиленою або ослабленою мускулатурою – відсутні;
  • відрізки між виступами хребта – однакові;
  • викривлення хребта вліво чи вправо – відсутні.

Позиція №  3. Дитина,  стоячи рівно,  повертається  до дорослого      лівим, потім правим боком. Ознаки здорової постави:

  • всі частини тіла з обох боків – симетричні;
  • сутулість або деформація грудної клітки – відсутні.

Позиція   №   4. Дитина   лежить   на   рівній   поверхні   (підлога,   ліжко)  з витягнутими вздовж тіла руками. Ознаки здорової постави:

  • розміри правої і лівої стоп – однакові;
  • довжина ніг за співвідношенням притиснутих правої і лівої п’ят – однакова.

Вправи для виправлення сколіозу

В. п.- лежачи на животі, руки вперед. Підняти ліву руку вгору, зробити коловий рух рукою вліво - назад, повернутися у в. п. Те саме виконати правою рукою. Повторити 8-10 разів.

В. п. - сидячи на підлозі, руки на поясі, ноги калачиком. Нахил вліво, ліктем торкнутися коліна (видих) і повернутися у в. п.(вдих). Те саме виконати вправо. Повторити 8-10 разів.

Вправи для виправлення лордозу

В. п. - стійка ноги на ширині плечей на відстані кроку від столу (стільця), кисті рук на краю столу чи спинки стільця, пружні нахили тулуба вперед, коліна не згинати. Дихання довільне. Повторити 8-10 разів. Після нетривалої паузи вправу повторити.

В. п. - стійка ноги на ширині плечей, руки за спиною, кисті в замок. Нахил тулуба вперед, руки відвести назад (видих), повернутися у в. п. (вдих).

Коліна не згинати. Повторити 8-10 разів.

В. п. - сидячи на підлозі, Ноги нарізно, руки в сторони. Нахил вліво, торкнутися правою рукою носка лівої ноги (видих), повернутися у в. п. (вдих). Ті самі рухи виконати до правої ноги. Повторити 8-10 разів.

Вправи на виправлення сутулості й кіфозу

В. п. - основна стійка - ступні ніг паралельно, руки опущені вниз. Підняти руки в сторони, праву ногу назад на носок (вдих); повернутися у в. п, (видих). Ті самі рухи виконати до лівої ноги. Повторити 8-10 разів.

В. п. - сидячи на стільці, спина торкається його спинки, руки на поясі. Руки вниз - назад за спинку стільця (видих), повернутися у в. п. (вдих). Повторити 10-12 разів.

В. п. - лежачи на спині, руки в сторони. Відвести руки вверх, плеснути в долоні над головою (вдих), повернутися у в. п. Повторити 8-10 разів.

В. п. - основна стійка. Підняти руки через сторони вгору, торкнутися долонями потилиці (вдих), повернутися у в. п. (видих). Голову не опускати, прогнутися у попереку. Повторити 8-10 разів.

Дата: від до Скинути

Вправи, які знімають втому з очей

Біля 75%  інформації про навколишній світ людина отримує за рахунок свого зору. І за його ж рахунок втрачає 80% енергії. Зараз, з повсюдною комп’ютеризацією на очі лягає велике навантаження. Особливо часто стикаються з проблемою втомлених очей (астенопії) люди, які за родом своєї діяльності змушені багато годин проводити за комп’ютером. До кінця робочого дня очі втомлюються, можуть почервоніти, з’являються больові відчуття в області очей, скронь і чола. Причин подібної симптоматики може бути кілька, але найбільш частою є все ж надмірні навантаження, які відчувають наші очі під час тривалої роботи за комп’ютером.

12:30 12.10.2020

Лікувальна фізкультура (ЛФК)

Лікувальна фізкультура (ЛФК)  – це ефективний та доступний метод відновлення і зміцнення здоров'я, невід'ємний елемент реабілітаційних заходів для людей, які пережили травми, і різні соматичні і психічні захворювання.

14:24 10.10.2019

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора