A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Студениківський інклюзивно-ресурсний центр
Київська область, Переяслав-Хмельницький район, с. Студеники

Сколіоз у дітей: ЛФК

Дата: 14.11.2019 14:39
Кількість переглядів: 8679

 

 

Сколіоз - досить поширене захворювання, з яким стикаються діти різного віку. Згідно зі статисткою, практично у половини з них спостерігається дана проблема зі спиною. Викривлення хребта добре лікується, так як кістки ще не повністю сформовані. На жаль, батьки звертаються до лікаря, коли недуга вже помітний неозброєним оком. Навіть в такому стані прекрасну поставу можна відновити.

Що таке сколіоз і перші симптоми

Сколіоз - патологічне викривлення хребта. Його вигин може направлятися в будь-яку сторону. Якщо не займатися лікуванням, то захворювання буде ще більше розвиватися, а хребет буде просто скручуватися. Недбале ставлення до такої недуги призводить до внутрішнього здавлення судин і сусідніх органів. Страждає серцево-судинна і нервова система, органи дихання, сечовидільна система.

Патологія з'являється через швидке зростання, тому батькам слід особливо бути уважними в віковий період 6-7 років, а також 11-14.

На перших етапах захворювання, діти не скаржяться, однак в їх поставі спостерігаються зміни, а згодом з'являються додаткові ускладнення:

 • асиметрія спини;
 • голова опущена вниз;
 • плечі зведені один до одного;
 • спостерігається біль у спині, задишка;
 • больові відчуття в серці, тахікардія;
 • сковуються руху;
 • дитина стає розсіяною;
 • настає швидка втома;
 • утруднюється ходьба, втрачається рівновага.

 

 

Важливо! Викривлення хребта - не тільки фізична патологія, але ще й косметичний дефект. Дитина буде відчувати себе «білою вороною», що викличе замкнутість, а також безліч інших психологічних розладів. Батькам необхідно своєчасно відреагувати на дану проблему і докласти максимум зусиль, щоб її вирішити.

 

Причини викривлення хребта у дітей

Ортопеди вважають, що сколіоз у дітей з'являється через неправильну позу, в якій дитина тривалий час сидить. У цей час хребет і м'язи відчувають нерівномірне навантаження, що значно послаблює і стомлює їх. Згодом кістки звикають до такого стану, і починає розвиватися патологія.

Існує кілька видів сколіозу, які вражають різні ділянки хребта: шийний, грудний і поперековий. Їх всіх об'єднують кілька причин:

 • вроджений дефект або придбані травми;
 • рахіт,  ДЦП;
 • неправильна постава;
 • нерівномірний розподіл навантаження на спину;
 • регулярне носіння важкої сумки на одному плечі, зазвичай викривлення схильна права сторона;
 • укороченность однієї з нижніх кінцівок;
 • поява пухлини;
 • порушення положення тіла через будь-які захворювання: короткозорість, плоскостопість;
 • неякісне харчування.

Очевидно, що причин появи сколіозу досить багато, тому батькам важливо докладати максимум зусиль, щоб захистити дитину від викривлення хребетного стовпа.

 

 

Лікування дитячого сколіозу

При перших підозрах на сколіоз, батькам важливо показати дитину ортопеду. Лікар огляне спину, встановить ступінь захворювання і призначить лікування. Лікарі призначають ефективні процедури, які допоможуть відновити поставу і укріпити м'язи:

 • масаж;
 • носіння спеціального фіксуючого корсета;
 • ЛФК (лікувальна фізкультура);
 • різноманітні процедури для підвищення тонусу м'язів.

Всі ці способи лікування принесуть користь тільки в тому випадку, якщо батьки і дитина відповідально поставляться до рекомендацій лікаря, і будуть виконувати вправи.

Головні цілі ЛФК та ??правила застосування

Лікувальна фізкультура є ефективним способом в боротьбі з «надбаним» сколіозом на ранніх стадіях. Всі вправи спрямовані на досягнення п'яти основних цілей:

 • відновити баланс між зв'язками і м'язами;
 • зменшити надмірне навантаження на хребетний стовп;
 • повернути красиву поставу;
 • зробити міцним м'язовий корсет;
 • підтримати загальний стан організму.

 

 

ЛФК при сколіозі у дітей: комплекс вправ

ЛФК проводиться тільки за призначенням лікаря, він знає стан спини і підбирає тільки необхідні відновлюючі вправи.

Комплекс вправ при ЛФК ділиться на три частини: розминку, основні вправи і висновок. Нижче запропоновані базові вправи, спрямовані на відновлення.

Розминка

Кожна вправа важливо виконувати по 5-10 разів.

 1. Притиснутися до стіни, так щоб сідниці, ікри ніг і п'яти повністю її стосувалися, так людина надає хребту правильну форму. Після чого необхідно пройтися, тримаючи спину рівною.
 2. Прийняти вихідне положення, тіло рівне, руки по швах, ноги на ширині плечей. Роблять присідання, виставляючи руки вперед, спина повинна бути рівною. Вправа слід робити не поспішаючи, присідати потрібно, вдихаючи, а при підйомі — видихати.
 3. Ноги необхідно поставити на рівні плечей. На рахунок «1» необхідно глибоко вдихнути і підняти руки вгору, на «2» — потягнуться і на «3» потрібно видихнути, при цьому опустивши руки. Спина повинна бути рівною.
 4. Стоячи, необхідно підняти одну ногу, зігнувши її в коліні, і тримати її. Після чого те ж саме необхідно повторити з другою ногою.

Основні вправи

Всі вправи потрібно робити по 5-10 разів, по 30 секунд.

 1. Потрібно лягти на спину, підняти ноги і виконувати вправу «ножиці». Важливо зробити 4 підходи.
 2. Дитина стає на четвереньки і, не розгинаючись, сідає на п'яти, а долоньками впирається в підлогу. За допомогою рук здійснюються рухи в різні боки. Робити все потрібно повільно.
 3. Встати на четвереньки, руки повинні бути на рівні плечей. Виконувати прогини спини, вгору потім вниз.
 4. Встати, руки — по швах. Лопатки необхідно звести і утримувати близько 5 секунд, а потім прийняти початкове положення.
 5. Встати на четвереньки. Одночасно необхідно витягнути праву рук і ліву ногу. У положенні необхідно зафіксуватися на кілька секунд. Після чого поміняти положення.
 6. Лягти на спину і руки покласти в різні боки. Ноги зігнути і притиснути одна до одної. Голову необхідно повертати вправо, а коліна вліво. Утримувати положення тіла кілька секунд, а потім повторити вправи, задіюючи протилежну сторону.

Заключні вправи

Всі вправи необхідно виконувати по 5-10 разів, по 30 секунд.

 1. Потрібно сісти на підлогу, взятися руками за ноги, зігнуті в колінах. У такому положенні необхідно лягти на підлогу, і почати робити перекати від шиї до куприка.
 2. Необхідно рівно стати, за спиною міцно скріпити руки в замок. У такому положенні потрібно походити на п'ятах.
 3. Руки підняти вгору і походити на носочках.
 4. Проводиться ходьба на одному місці, важливо вище піднімати стегна.
 5. Після тренування важливо розслабитися і відновити дихання.

По закінченню вправ важливо відпочити 15 хвилин. Результат ЛФК безпосередньо залежить від регулярності і якості виконання.

Будьте здорові!

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора